14 Şubat 2020 Cuma

İLKSAN

İLKSAN "İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı" 1943 yılında 4357 sayılı Kanun ile kurulmuştur.
  
Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden maaş alan; ilkokul, yetiştirme yurtları, uygulama okulu, özel eğitim okulu öğretmenleri, Milli Eğitim Müdürleri ve İlköğretim Müfettişleri İLKSAN’ın zorunlu üyeleri olup, üyelik aidat öderlerdi.

Üyelerinden toplanan aidatlar bu sandığın sermayesini oluştururdu. Bu yardım sandığının amacı ve görevi; bir araya getirilerek sağlanan parasal gücü belli kural ve kararlar çerçevesinde, ihtiyacı olan üyelere yardım etmek, dayanışmayı sağlamak ve üyelerinin mesken ihtiyaçlarını gidermek olarak özetlenebilirdi.

İLKSAN amaçları doğrultusunda üyelerine şu yardımlarda bulunur:
1. İkraz (Borç para verme)
2. Evlenme Yardımı
3. Doğal Afet Yardımı
4. Şehit Yardımı
5. Ölüm Yardımı
6. Maluliyet Yardımı
7. Emeklilik Yardımı

Başbakan Süleyman Demirel 1993 yılında, Tercüman Gazatesi Sahibi Kemal Ilıcak'ı kurtarmak için, İlksan bütçesinden para aktarma emrini verir. Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’ın karşı çıkışına rağmen bu para aktarılır. Durum açığa çıktığında ise Demirel meydan okuyarak: 

"Verdimse ben verdim." 

Der ve noktayı koyar. 

İşte bu "Verdimse ben verdim." sözünden sonra İLKSAN daha çok tanınır oldu. Ve Türkiye yolsuzluk tarihinde önemli bir kara dosya olarak yer aldı. Yıllar süren sembolik yargılamalar sonunda varılan sonuçsuzluk da; bu kapkara dosyanın faillerini aklamış oldu...

Sonraki yıllarda da, İLKSAN’ın üye aidatlarıyla edinilen tüm “menkul ve gayrimenkullerine” el koyarcasına parça parça satışa sunuldu ve kuruluş amaçları dışında bir “resmileştirme” ile bazı odaklara teslim edildi.

 ***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul bir cinayet projesidir” diyen İstanbul’dan sorumlu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na; 

“Sen otur işine bak.” 

Diyerek susturmak istediği bu günlerde...

Bakınız, İLKSAN hangi işlerle uğraşıyor:

(Sanırım emekli bir üyesi olduğum için İLKSAN bugün telefonuma şu mesajı gönderdi):

“Diyanet Isleri Baskanligi ILKSAN uye ve yakinlarina ozel indirimli Berat Kandili Umre Ziyareti programi kayitlari baslamistir.
Bilgi 444 1943 B018”

Büyük bir olasılıkla İLKSAN yönetiminin, sorgulanamaz bulduğu bir emir gereği çaresizce böyle bir kampanya başlattığını düşündüm ve cevaben kendilerine aşağıdaki mesajı yazarak gelen adrese göndermek istedim. Fakat başaramadım. Karşıma: “mesajınız gönderilmedi“ diye uyarı çıktı.

Bende bari bu ortamda sizlere duyurayım dedim:

“Mesajınıza cevabımdır;

Ne demek özel indirim?!...

Bakın, "Umre Ziyaretini" bile kayırmacı ve ayrımcı bir anlayışla yapıyorsunuz.

Sizin göreviniz “Umre Ziyareti turu” düzenlemek mi?

Neden çalışanlarınız ve emekli olanlarınız yararlansın diye, size görev olarak verilen meslek ve yaşam koşullarını düzeltici çalışmalar yapmıyorsunuz?"

                                        Emin Toprak Emekli Eğitimci


Diğer yazılarım:tıklayınız

1 yorum: